TEMSİLCİLİKLER

logo11logo21logo31logo41logo51logo61vedalogo

 

VIOLIN MEMORY
Violin Memory, ABD menşeili bir Solid State Disk ve Flash Dizin sistemleri üreticisidir. Solid State Disk teknolojileri konusunda kendine ait birçok patenti bulunan Violin; Barclays, SAP, Gazprom, Carrefour, Bayer, Deutsche Bank, Migros gibi firmalarla, veri saklama ve işleme konularında çözüm ortağı konumundadır.

 

MB TELECOM
MB TELECOM Ltd. S.R.L. şirketi geniş hudut bölgeleri, özel alanlar ve genel güvenlik projeleri kapsamında; tasarım ve X-Ray, Gamma-Ray görüntüleme sistemleri, geniş çaplı entegre sınır güvenlik projeleri, patlayıcı ve narkotik iz belirleme, biyometrik kimlik saptama ve veritabanı yönetimi, belge ve adli delil tahlili gibi ileri teknoloji üreticisi olarak faaliyet göstermektedir.

MBT hâlihazırda başta Romanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinde hizmet vermektedir. Ürün ve hizmetlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarındadır. Ürünleri Avrupa Birliği Patent Kurumu (European Patent Office) ve ABD Patent ve Tescil Kurumu (United States Patent and Trademark Office) sertifikalarına sahiptir.

 

DAKOTA AIR PARTS
Dakota Air Parts, çeşitli helikopter ve sabit kanatlı uçak ve parçaları konusunda uzmanlaşmış bir Amerikan firmasıdır. Dakota Air Parts sabit kanat topluluklarını destekleme konusunda önemli bir üne sahiptir. Firma çok sayıda rotor kanatlılar dâhil geniş bir model yelpazesini bünyesinde bulundurarak, askeri ve ticari maksatlı parça ve ürün tedariği sağlar. 737, C130 ve DC-9 dâhil olmak üzere çeşitli sabit kanatlı uçak modellerini de destekler.

Dakota firmasının sektörde 15 yılı aşkın bir deneyimi bulunmakta ve Amerikan Hükümetine lojistik desteği de sağlamaktadır.

 

MELOS INDUSTRIES
Melos, Askeri kara, hava deniz araçları ve yine askeri elektronik, aviyonik ekipman tedariki yapan bir firmadır.

 

M3 TECHNOLOGY
M3 Technology, Askeri ve sivil maksatlı kara, hava araçları parçaları ve yine askeri maksatlı elektronik, ekipman tedariki yapan bir firmadır. Firmanın, yedek parça tedariki dışında ABD ordusuyla müşterek yürüttüğü askeri araç projeleri de mevcuttur. Firmayla anlaşma imzalanmıştır.

 

IPS INTERNATIONAL PARTS SUPPLY
IPS, M113 APC (ZPT) parçaları, takımlama ve ABD menşeili paletli araçlar için temel parça tedariki yapan bir ABD firmasıdır. Firmayla anlaşmamız hazırdır.

 

VEDA Design & Enterprise

Firma 1991’de Makedonya’da kurulmuştur.

 

Customized Dynamic Balancing Sys.

Her Bir Hava Aracına Karşı Özel Hazırlanmış Balans Çözümleri
Kanıtlanmış ve Halihazırda Kullanımda Olan Çözüm Sistemleri.

CDB, birincil amacı tüm şaft boyunca yayılan sarsıntıyı, her bir hava aracı için özel olarak oluşturulan sarsıntı profilleri sayesinde hızla kesmek olan çoklu-platform bilgisayar sistemidir. CDB, bu işlemler esnasında varsayımlara dayanmak yerine sorunu hızlı ve isabetli bir biçimde ortadan kaldıracak çözümler sunar.

CDB, belirli bileşenler kullanarak şaftı izole etmek yerine şaftın bütün dinamikleri ve birbirine bağlı parçaları arasındaki etkileşimle ilgilenir.

Bu özgün yaklaşım bugün kullanımda olan diğer hiçbir sarsıntı çözümünün sunamayacağı ek imkanlar sağlar.

Tamamen farklı bir yaklaşım kullanan Balans Algoritmaları
 Sarsıntı Seviyelerini Sürekli Olarak Düşük ve Kontrol Altında Tutar.

CDB’nin özgün ve farklı yaklaşımı çeşitli karmaşık algoritma setleri ile oluşturulur. CDB öncelikle hangi parçaların yüksek sarsıntı halinde çalıştığını tespit eder; müteakip safhada problemin esas kaynağını belirler ve son olarak CDB; şaft sanki tek ve entegre bir parçaymış gibi hareket eder ve buna uygun bir balans çözümü üretir.

  • Ayrıca CDB, işlem sırasında herhangi bir parçanın kendinden kusurlu olup olmadığını; böyle değilse başka parçaların yol açtığı sarsıntının etkilerine maruz kalıp kalmadığını belirler.
  • Test uçuşları gerekmeksizin yerde Ana Rotor Trak & Balans imkanı sunmaktadır. Tahmini ve ölçülen sarsıntı değerleri arasında, sarsıntı için tüm RT&B tolerans sınırlarını da parça üreticisi tarafından gerekli uçuş düzenlerinde tasarlandığı gibi ek referans uçuşlarına gerek duymadan karşılayan mükemmel bir uyum vardır.

Pilotların CDB Hakkındaki Görüşleri

Craig Ernst –Deneysel Test Pilotu, Havacılık Teknolojileri Direktörlüğü (AATD)

CDB’yi AH-64A ve AH-64D 006 olmak üzere iki Apache’mizde uyguladık. İkisiyle de uçtum ve CDB’nin bariz bir fark yarattığını söyleyebilirim. Sarsıntılar oldukça azaldığı gibi, kokpitteki ses düzeyi de daha düşük görünüyor. Yeterince etkilendik ve bu ekibi tekrar çağırıp aynı sistemi AH-64A 214’lerimizde de uygulamak istiyoruz zira tanıtım esnasında bu mümkün olmamıştı.

CW4 George Wheeler – Test Pilotu

Herşeyden önce CDB ekip üyelerinin AH-64 helikopteri ile ilgili bilgi düzeyleri oldukça yüksek. Sarsıntı seviyelerini fazlasıyla düşürme konusundaki yetenekleri sayesinde parça ömürlerini uzatarak maliyetleri düşük tutabiliyorlar.  Ekipmanların modifikasyonu ve isabetli bulgular sayesinde yürütüş sürelerini çoğunlukla bir defaya indirgemeyi başardılar. Bu bize yardımcı oldu zira test pilotlarının başka konularda çalışabilmeleri için zaman tasarrufu sağlandı. Bence CDB helikoptere mükemmel bir takviye olacak. Özellikle de bakım destek ünitesine (MSPU) dahil edildikten sonra. Sensörlerin diğer kritik bölgelere eklenmesi ile beraber bu sistem helikopterle alakalı problemleri bir parça arızasına dönüşmeden önce tespit etme ve dolayısıyla olası can ve mal kaybının önünce geçilmesine imkan tanır. Bu durum kendi başına programın edinilmeye değer olduğunu gösterir nitelikte. Umarım bu programı kullanmaya devam ederiz ve diğer hava araçlarımıza da uyumluluğunu artırırız.

CW2 Tyson Le Roy – Test Pilot

CDB, AH-64D’ler üzerindeki sarsıntıyı kontrol etmek açısından önemli bir araç haline geldi. CDB’nin bakım destek ünitesi sayesinde sarsıntı hasarına sebep olabilecek parçaları tespit edebildik. Birim düzeyde görevimiz arızalı parçayı bulup değiştirmekti. CDB bize sistemdeki toplam sarsıntının tamamını kontrol altına alarak münferit parçalarda oluşan sarsıntıyı azaltabileceğimizi gösterdi. Bu bize para, çalışma saatleri ve parça arızaları konusunda tasarruf sağladı. Bakım destek ünitesi, uçak gövdesine ait veri toplama ve hasar eşiğine yaklaşan ya da eşiği aşmış parçaların tespiti için harika bir araç. CDB, bakım destek ünitesinin tespit ettiği bu sorunlara çözüm üretiyor.

Test helikopterimizi referans helikopterimizden ayırma konusunda, CDB’nin çözüm algoritmaları ile birlikte, bakım destek ünitesi etkili bir sistem oldu. Test helikopterimizde pilotlarımızın yaşadığı yüksek seviye koşullarını kontrol altına almada CDB oldukça etkili oldu. Doğrudan görüntülenme imkanı olmayan dönen ve sabit parçaları tespit edebildiler. Bunlara örnek olarak gevşemiş bir kuyruk rotoru mafsalı ve diğerinde de arızalı bir ön soğutucu pervanesi tespit edildi. İkisi de görüntülenmeyen fakat sarsıntı kaynaklı sorunlardan etkilenen parçalardı.

Hava aracındaki sarsıntıyı toplu olarak azaltmak dışında, CDB’nin ayrıca aracın görüntüleme sistemlerinin güvenliği hususunda da önemli etkileri oldu. Hava aracının balansı sürecinde, ekip 8 adet arızalı ivmeölçer tespit etti. Buradaki problem şuydu; ivmeölçerler sadece direnç testine tabi tutularak hassasiyet testinden geçmemişlerdi. Yani, bir parça arızalandığında bildirim sinyali verebilir veya verilmeyebilirdi. Bu, CDB’nin yaratıcı bir şekilde çözüme kavuşturduğu önemi bir problemdi. Sistemle ilgili tespit ettiğimiz bir başka problem de şuydu: Sistemdeki bazı kablolar koptuğunda bu durum Dişli Kutusu Sarsıntı uyarısına ait ikaz lambasının yanmasına engel oluyordu. Shake’d birkaç kopuk kablo belirledi. Arızalı ivmeölçerlerin ve kopuk kabloların tespiti, pilotlarımız için hava aracını pilotlarımız için çok daha güvenli hale getirdi.

CDB, ünitemizde önemli bir program. Onun sayesinde test için kullandığımız hava aracının güvenliği ve güvenilirliği arttı. Beni başlıca hayal kırıklığım bu sisteme sadece birkaç hava aracımızda erişebilmek. Hedefim bütün taburun bu sistemi kullandığını görmek. Bir problemi bir hava aracında tespit edip diğer araç gövdelerinde giçbir şekilde tespit edememek çok zor bir durum. Dönen ve sabit parçalarla ilgili problemleri değişime gerek kalmadan çözebilmek, 1-130. Atak/Keşif Taburundaki diğer 24 hava aracının tamamı için de sağlanması gereken önemli bir imkan.